آموزش

میکروفلوئیدیک

Microfluidics 2

میکروسیال (Microfluidics) اصطلاحی است که بیشتر و بیشتر در مقالات و مجلات علمی ظاهر می شود. اما ، دقیقاً میکروسیال چیست؟

در حقیقت ، میکروسیالات هم به یک علم و هم به یک فناوری اشاره دارد. در واقع، میکروسیالات اساساً دستکاری مایعات در مقیاس میکرون (یک میلیونم متر) است ، که به معنای دانش عمیق در مورد فیزیک مایعات در این مقیاس و مهندسی افزاره ها با میکروکانال های بسیار کوچک است.

download

ریشه های میکروسیالات را باید در سه زمینه اصلی مختلف یافت: میکروآنالیز، دفاع بیولوژیکی و میکروالکترونیک. میکروسیالات برای اولین بار در میکروبیولوژی به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گرفت زیرا امکان کار با حجم بسیار کمی از نمونه ها و معرف ها را فراهم می کند ، که این یک ویژگی جذاب برای میکروآنالیز است. علاوه بر این، امکان پیاده سازی چندین عملکرد در یک دستگاه کوچک و در عین حال ارزان ، محبوبیت برنامه های مبتنی بر میکروسیال را در این شاخه به طرز چشمگیری افزایش داد. علاوه بر این، مانند بسیاری از زمینه های علمی دیگر ، تحقیقات برای اهداف نظامی، تلاش زیادی را برای توسعه فن آوری میکروسیال به عنوان ابزاری برای دفاع در برابر تهدیدات بالقوه باکتری شناسی تحریک کرد.

سومین محرک میکروفلوئیدیک، همانطور که گفته شد ، از طریق میکروالکترونیک بود. در واقع ، فوتولیتوگرافی و تکنیک های مربوط به تولید که در میکروالکترونیک استفاده می شود، در آغاز کار میکروسیالات بسیار مورد استفاده قرار گرفت.  

در طول سال ها، از مواد مختلفی مانند شیشه ، سیلیکون و پلیمرها برای تولید دستگاه های میکروسیالی استفاده شده است. بدیهی است که چیزی به عنوان ماده “کامل” وجود ندارد ، زیرا هر یک از آنها دارای مزایا و معایبی هستند که در به کارگیری میکروسیالات استفاده می شود. در نهایت ، این نیاز کاربردی است که محقق را در انتخاب ماده مورد استفاده راهنمایی می کند.

میکروسیالات رشته ای است که سریعا در حال رشد و تکامل است، این موفقیت به دلیل خصوصیات شیمیایی و فیزیکی منحصر به فرد موجود در مایعات در اندازه میکرون است که به شما اجازه می دهد مزیت های بسیاری نسبت به تکنیک های  معمولی داشته باشد. علاوه بر این، دستگاه های میکروسیال به طور کلی در استفاده و ساخت آسان و در عین حال مقرون به صرفه هستند. همچنین ، در داخل یک تراشه میکروسیال ، می توان توابع و اجزای زیادی را برای کنترل جریان مانند پمپ ها و شیرها پیاده سازی کرد.

ما در آزمایشگاه ستاپ بر این باوریم که تشخیص پزشکی در آینده متعلق به میکروفلوئیدیک است و در همین راستا چندین سال است به تحقیق و توسعه، همچنین ارائه خدمات به پژوهشگران در جای جای ایران عزیز همت گماشته ایم.

و اما چه خدماتی را میتوانیم به علاقه مندان به پژوهش در این حوزه ارائه دهیم:

  • مشاوره در رابطه با مباحث تئوری و تخصصی، امکان سنجی و ایده پردازی در جنبه های مختلف میکروفلوئیدیک
  • طراحی هر گونه چیپ به منظور انجام لیتوگرافی در اندازه و شکل های مختلف
  • لیتوگرافی نرم (soft lithography) با استفاده از SU-8 بر زیر لایه ای سیلیکونی و شیشه
  • قالب گیری انواع الگو در سایز و شکل های مورد نیاز محقق با استفاده از پلیمر PDMS
  • ساخت نهایی چیپ با کیفیت بالا و پانچ کردن کانال های ورودی و خروجی در صورت نیاز
  • ما در آزمایشگاه ستاپ امکان ساخت چیپ های میکروفلوئیدیک بر روی شیشه و سیلیکون بسته به نیاز مراکز پژوهشی و دانشگاهی را داریم. (در مورد زیر لایه های دیگر نیز می توانیم صحبت کنیم)
  • در آزمایشگاه ستاپ و شرکت دانش بنیان نانوپژوهان راگا، مجموعه کامل از دستگاه ها و مواد مورد نیاز برای راه اندازی آزمایشگاه و ساخت چیپ های میکروفلوئیدیک، با قیمت بسیار مناسب ، را در اختیار دیگر مراکز دانشگاهی و پژوهشی قرار دهیم.
IMG 20200901 183122
نمونه ای از لیتوگرافی انجام شده بر روی ویفر 4 اینچی سیلیکون در آزمایشگاه ستاپ

برای هرگونه پرسش، مشاوره و صحبت در حوزه میکروفلوئیدیک می توانید با شماره 02128429760 داخلی 2 ( آزمایشات و خدمات ) تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *