سنسور

استرین گیج

استرین گیج 

یا حسگر استرین سنسوری است که مقاومت آن با اعمال نیرو یا استرین تغییر می کند. این حسگر توانایی حس کردن نیرو، فشار، خمش و کرنش ، وزن و… را دارا می باشد. تغییرات در مقاومت به خاطر اعمال استرین به عنوان پاسخ حسگر به راحتی قابل بررسی است. یعنی با اندازه گیری مقاومت یک استرین گیج می توان به میزان استرین موجود در سطحی که استرین گیج روی آن چسبانده شده پی برد.

نمونه چند استرین گیج:

استرین گیج

حسگر استرین  یکی از مهمترین سنسور های الکتریکی است و پارامتر های مکانیکی را به صورت کمی و الکترونیکی اندازه گیری می کند. به طور کلی استرین به صورت کششی یا فشاری است. که به علت رویداد های مختلف از جمله وارد شدن نیرو یا فشار و دیگر پارامتر های خارجی یا تاثیرات داخلی در جسم مورد نظر ایجاد می گردد.

استرین به صورت مقدار تغییر شکل به ازای واحد طول شئ هنگامی که نیرویی به جسم اعمال می شود، تعریف می شود. استرین از طریق تقسیم جابه جایی کل بر طول اولیه محاسبه می شود.

screen-shot-1395-08-15-at-17-52-10

استرین می تواند در جسم به علت های مختلفی ایجاد گردد. از جمله: نیرو، فشار، ضربه، گرما، تغییرات ساختاری ماده ، جابه جایی، لرزش و موارد مشابه دیگر. در کاربرد های عملی سنجش استرس و استرین بسیار مورد توجه است.

یک پارامتر مهم برای استرین گیج ها که نمایشگر میزان حساسیت آنها به استرین اعمالی است ضریب حسگری نام دارد. که به صورت زیر تعریف می شود:

screen-shot-1395-08-15-at-17-51-57

که در آن  برابر تغییر مقاومت در اثر اعمال استرین ، ? استرین و R مقاومت اولیه استرین گیج است.

از دیگر پارامترهای مهم برای یک استرین گیج مقدار تغییر مقاومت آن با دماست که هر چه کمتر باشد تغییرات مقاومت را می توان با اطمینان بیشتری به استرین اعمال شده نسبت داد. پارامتهای مهم دیگر تغییرات ضریب حسگری با دما و استقامت استرین گیج است.

قسمت های اصلی استرین گیج عبارتند از:

شبکه سیمی حساس به استرین

پد های مخصوص اتصال سیم ها

سیم های خروجی

لایه نگدار شبکه حساس

مواد و لایه های محافظ

استرین گیج

در هنگام نصب استرین گیج باید به موارد زیر دقت کرد:

سطح زیرین کاملا تمیز شود. ( با موادی چون الکل و استون و در صورت لزوم به کمک سمباده تمیز گردد.)

از چسب های مخصوص و استاندارد استفاده گردد.

قسمت حساس (شبکه سیم های) استرین گیج بر روی ناحیه دارای استرین چسبانده شود.

کپی برداری از سایت با ذکر منبع(۳etop.ir) بلا مانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *